Na początku września krajobraz okolic Podzamcza k. Kielc nabrał na trzy dni nieco księżycowego charakteru. Stało się tak za sprawą zorganizowanych już po raz drugi w Polsce Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich (European Rover Challenge – ERC). Ta największa w Europie plenerowa, otwarta dla wszystkich impreza robotyczno-kosmiczna jest połączeniem zawodów robotów skonstruowanych przez studentów z pokazami naukowo-technologicznymi i spotkaniami z gośćmi specjalnymi. Roboty skonstruowane przez studentów wykonywały zadania w warunkach symulujących teren Marsa. Łaziki walczyły w konkurencjach: inżynieryjnej, transportowej, geologicznej oraz serwisowej, a ich zadania polegały m.in. na przełączaniu włączników na reaktorze, pomiarze prądu, pobraniu podzespołu znajdującego się w magazynie części czy pokonaniu wyznaczonej trasy, ale bez podglądu z kamer. W zawodach rywalizowało ponad 300 konstruktorów z 10 krajów, m.in. Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Turcji, Bangladeszu, Egiptu czy Indii. Polskę reprezentowało prawie 20 zespołów ze wszystkich większych uczelni technicznych. Podium konkursu zdominowali jednak Kanadyjczycy. Pierwsze miejsce zajęła bowiem drużyna University of Saskatchewan Space Design Team z Kanady. Tuż za nimi uplasowali się Polacy z Politechniki Białostockiej (#next team). Trzecie miejsce należało do zawodników z Mc Gill University z Montrealu.
Organizatorzy starali się odtworzyć fragment powierzchni Marsa, na którym na przełomie lat 70. i 80. lądowały misje Viking
Zawodom towarzyszył dwudniowy piknik naukowo-technologiczny. W programie zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentacje dla najmłodszych. Specjalnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty edukacji kosmicznej ESERO. Na dodatkowym torze można było obejrzeć profesjonalne roboty wykorzystywane m.in. przez wojsko czy policję. Event wspierało blisko 100 wolontariuszy i sędziów z 5 krajów. W całym wydarzeniu wzięło udział około 30 tys. osób.
Gościem specjalnym imprezy był Harrison Schmitt – wybitny geolog, profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Oprócz niego pojawili się również Gianfranco Visentin, szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej i prof. Giancarlo Genta, znany specjalista ds. robotyki z Politechniki Turyńskiej. Natomiast fani literatury i kina mogli porozmawiać z Andy Weirem – autorem bestsellerowej powieści Marsjanin, na podstawie której powstał film w reżyserii Ridleya Scotta, z Mattem Damonem w roli głównej.
Organizatorem Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich była Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin. Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wśród partnerów są ESA Europejska Agencja Kosmiczna, PARP, Województwo Świętokrzyskie, Astor, WoBit, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, Intel oraz Mars Society Polska.
Na podstawie informacji
z www.roverchallenge.eu